Začínáme

Z Kelevar Wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Život na Kelevaru je obtížný podle toho, jak se k němu postavíme, zde je několik základních bodů:


Desatero[editovat | hide all | hide | editovat zdroj]

 • Ptejte se, cokoli nevíte, hráči odpoví, centrem dění je městečko Cove a tržnice, zde máte největší šanci na odpověď.
 • Najděte guildu a přátele, tím nejen neleznete lidi, co odpoví na Vaše otázky, ale získáte nové přátele, hra je zábavnější a co více, získáte bonusy guildy.
 • Používejte makra, minimálně na začátku si nastavte alespoň makra interní, jedno zmáčknutí klávesy dokáže udělat několik činnosti.
 • Jakmile se rozkoukáte, vyzkoušejte externí programy, které zmáčknutím jedné klávesy dokáží provést celou sadu činností.
 • Jednotlivá menu je možné otvírat klávesovými kratkami, nejdůležitější je však alt+p - hlavní ikona postavy.
 • Domy si stavte ve městech, o jejich postavení piště page, mimo města lze stavět bez pmoci GM, ale jen ve městech je safe zóna. Klíč od domu mějte v bance a co nejrychleji si pořiďte magic key ring. Po umístění klíče na tento item Vám jej rovněž nikdo nemůže vzít a klidně jej můžete nosit u sebe.
 • Pokud něco nevíte, zkuste projít videa níže.
 • Co nejdříve si pořiďte rzv. nb runu a rune book, tyto věci jsou nb, tj. po smrti vám zůstanou a díky ním velmi pohodlně můžete cestovat. Stejně tak si nechávejte runy k domu v bance i když bydlíte ve městě, vyhnete se nepříjemným návštěvám
 • Nikomu nevěřte, nechoďte do brány, o které nevíte, kam vede, věci nepůjčujte. Svět Ultimy Online je velmi reálný a přináší nebezpečí, stejně jako v reálném světě, není zde jen dobro, ale i zlo a bylo by frustrující naletět některému lapkovi.
 • Stručné rady najdete ve hře napsáním .help a v Cove na cedulkách na náměstí.

Staty[editovat | hide | editovat zdroj]

Staty jsou tři: síla - str jako strenght, inteligence - int jako intelligence, pohyblivost - dex jako dexterity. Kdo nemá sílu, nic neunese, nic nevydrží a má málo života, do nemá inteligenci, má málo many a kdo má málo dexterity, je ve všem pomalý a mnoho neujde. Limity jsou součet statů 300, jeden ze statů nesmí činit více jako 115. Hráči obykle používají pro lukostřelce a bojovníky staty 115 STR, 115 DEX a 70 INT, pro kouzlení 115 STR, 115 INT a 70 DEX. Jak staty trénovat? Vytrénovat staty na nejvyšší hodnoty by mělo být Vaším základním a prvním cílem.

 • Používání dovedností, kouzlení bystří mysl, zápasení trénuje sílu atd.
 • Plněním úkolů, které najdete v Cove.
 • Ziskem tzv. statpointů, jednoduše hrajete, bavíte se a zabíjíte monstra a je zde šance, že Vám padne statpoint, který navýší o 1 Vámi vybraný stat.

Dovednosti[editovat | hide | editovat zdroj]

Dovednosti jsou alfa a omega UO. Trénink dovedností má 4 cesty:

 • První cesta spočívá v poněkud nudném trénováním dovedností jejich neustálím používáním (tzv. makrováním), jinými slovy pořád sekám dřevo a mám šanci, že se mi zvýší dovednost lumberjacking, u výrobních skillů platí, čímž těžší výrobek, tím větší šance na zvýšení skillu, tuto variantu z důvodu nudnosti a časové náročnosti silně nedoporučujeme, ledaže nemůžete být přímo na UO aktivně a pustíte si některé makro.
 • Kupte si tzv. skillbooky, jakmile máte dost peněz, je vhodné zapřemýšlet do této investice. Knihovníky s knihami lze nalézt z nehráčských měst, především představitelé frakcí Vám rádi uvítají ve svých městech a rádi Vám poradí. Jedna kniha Vám přidá 3% skillu do maximální výše 100.0 reálné hodnoty skillu.
 • Plňte úkoly (questy), k dispozici jsou úkoly prakticky na všechny dovednosti, plněním questů nejen aktivně hrajete a bavíte se (tj. zabijíte monstra, čímž získáváte i bohatství, ale zkoumáte různé krajiny), ale hlavně růst skillů je podstatně rycheljší, protože například bojové skilly zvyšujete současně tím, že bojujete proti příšerám a skilly rostou, ale současně plníte quest, stejně tak u výroby nejen že trenujete vyráběěním, ale ještě konkrétní věcí plníte quest.
 • Sbíráním tzv. skillpointů. Prostě jednoduše hrajte, bavte se a pokud budete mít štěstí, ze zabitého monstra Vám padne skill point, kterým můžete navýši své dovednosti. Jde sice o způsob pomalejší, ale nic Vás nestojí. Zejména nováčkovské dungy pak mají větší množství těchto bodů v pokladech.

Makra[editovat | hide | editovat zdroj]

Jak již bylo řečeno, díky makrům je možné být rychlejší a zmáčknutím jedné klávesy provést několik akcí najednou. Ultima Online lze sice ovládat pouze myší a ke všemu se proklikáte, časem však zjistíte, že několik základní akcí používáte neustále a je proto vhodné si na ně nastavit makra. Některé činnosti jsou natolik používané, že vývojáři UO a rovněž i Kelevaru přímo ve skriptech vytvořily příkazy a interní makra.

Příklady:

Mining

Nastavení interního makra pro mining (těžení rudy), lumberjacking (těžení dřeva) a další využití závisí na každém z vás :)) Ukážeme si, jak navolíme na klávesu F1 akci LastObject a LastTarget.

1. Stiskněte v Ultime Online ALT+O, otevře se OPTIONS. Cvaknutím na levou dolní záložku se přepněte do Macro Options.

2. Cvakněte na tlačítko ADD, pak do políčka KEY a stiskněte klávesu F1. Všiměte si 3 checkboxu (zaškrtávací políčka) vedle KEY, jsou tam Shift, Alt, Ctrl. Pokud je tam něco zaškrtlé, vyškrtněte to.

3. V políčku Actions vyberte LastObject a v políčku hned pod ním vyberte LastTarget.

4. Stiskněte tlačítko Apply.

5. Postup opakujte i v dalších NOVÝCH nastaveních, pokud si přejete nastavit ještě další interní makra. Samozřejmě, že je nastavíte na jinou klávesu, než je F1 :))

6. Pokud už nechcete dál nic nastavovat, stiskněte OK

7. 2X klik na krumpáč a 1x klik na zem , kde chcete těžit.

8. Pak stačí mačkat F1 a ono to samo těží na tom místě, kde jste naposledy cvakli myší.

9. Pokud to píše hlášku "There is no ore to mining" , znamená to, že na tom místě, kde právě těžíte, už není nic k těžení. Nezbývá, než cvaknout někte vedle, případně si popojít.

Příklad.gif

Obdobně lze místo složitého klikání myší jedním stisknutím spouště třeba i jiné skilly.

Hiding

Hidingo.gif

Anatomy

Anatomyo.gif


Interní makra[editovat | hide | editovat zdroj]

POKYN

EFEKT

.bandageself
Máte-li u sebe bandáže, začnete se jimi ovazovat a tím se léčit.
.lektvar X (X je jméno lektvaru)
Například .lektvar Total Mana Refresh , .lektvar Heal Potion Najde a vypije (pokud může pít) lektvar daného jména.
Kouzelná slova Například In Vas Mani, nebo In Por Ylem
Máte-li prostředky ke kouzlení (Spellbook, regy a manu), sešle zvolené kouzlo.
.svitek X (X jsou první písmena kouzelných slov daného kouzla)
Například .svitek kvf, .svitek ivp Použije svitek zvoleného kouzla (kvf je Kal Vas Flam, tj. kouzlo Flamestrike, ivp je In Vas Por, tj. kouzlo Earthquake).
.target1 až .target4
Vyvolá target, po jehož zacílení se daný cíl přidá do slotu dle čísla. K dispozici 4 sloty. Následné použití s parametrem "1" přesměruje zaměřovač na vybraný slot (spíše pro PVP).
.equip1 až .equip8
Vyvolá target, po jehož zacílení se daný předmět přidá do slotu de čísla, k dispozici 8 slotů. Následné použití s parametrem "1" oblékne předmět na vaši postavu.
.jidlo x (x je název jídla)
Např. .jidlo pizza sunkova nebo .jidlo cesnecka sní určené jídlo z batohu.

Externí programy[editovat | hide | editovat zdroj]

Externí programy umožňují elegantně řešit kombinaci činností naráz, aniž byste se uklikali k smrti a aby jste to udělali rychle, když chci například seslat za sebou tři kouzla a pak nasadit štít zmáčknutím jedné klávesy, nebo provést i jiné užitečné kombinace, když například léčím své zranění, mohu si nastavit, že pokud mi životy klesly pod kritickou úroveň, vypiji heal potion a hned se začnu léčit bandážemi. Stejně tak časem každého přestane bavit chodit do dolu s krumpáčem a neustále 100x mačkat klávesu s makrem pro mining. Programů je několik: Razor, Yoko, Phoenix, Assist nebo Orion. Na Kelevaru jsou povoleny všechny externí programy, nesmí se však zneužívat a ovlivňovat chod klienta. Doporučovaným programem je Razor, přičemž tím nejvíce využívaným je právě Orion UO. Díky svému snadnému nastavení a velkému množství "zlepšováku" se těší tento externí program velké popularity u herní komunity.

Co je to Razor? Podle vývojářů tohoto programu, je Razor ostří, které rozřízne hraní Ultimy Online. Razor byl vytvořen v prostředí .NET, v jazyce C++, pro usnadnění a zkvalitnění hry na free shardech a nabízí hráčům ultimy možnost, jak plně využít jejich potenciál. Snadno a rychle. Razor je tedy asistenční program.

Instalace Razor ke své funkci potřebuje mít nainstalovanou nejnovější verzi .NET framework 2.0 (popř. jinou verzi). Pokud používáte Windows Vista, nebo máte naisntalován Windows XP SP3, měli by jste jej již mít automaticky nainstalován. Pokud ne, můžete jej volně stáhnout ze stránek Microsoftu.

Další věc, co bude ke spuštění Razora třeba, je instalace Ultimy Online, s nainstalovaným Kelevarským Klientem 7.0.35.6. Ten si můžete stáhnout ze stránek Kelevaru a následně jej nahrát do složky, ve které máte nainstalovanou Ultimu Online. (Není nezbytně nutné, aby se klient jmenoval client.exe, ale je vhodné jej takto pojemnovat.

Poslední, co potřebujete, je samotný Razor. Ke hraní na kelevaru potřebujete Razor, verzi latest (1.0.14), a tu si můžete stáhnout opět ze stránek kelevaru. Razor můžete nainstalovat do libovolné složky na disku.

První spuštění Při prvním spuštění se vám zobrazí uvítací obrazovka, stejná jako na obrázku. Pokud vidíte jinou obrazovku, pak jste si nejspíše nainstalovali jinou verzi Razora, a nejspíše se na Kelevar nepřihlásíte.

Příkazy a povely[editovat | hide | editovat zdroj]

Bankéř

POKYN

EFEKT

balance
bankbalance
Bankéř ti sdělí množství peněz, které máš uloženy ve svém sejfu.
bank
Otevře se ti tvůj osobní sejf.
smenka
Bankéř vám potvrdí možnost vystavení směnky.
vystavit smenku na "suma"
Místo "suma" napiště slovně příslušný obnos (moznosti: pul milionu, milion, dva miliony, pet milionu, deset milionu), bankéř vám vystaví směnku za danou hodnotu.
proplatit
Bankéř vám proplatí směnku, kterou máte v baťohu. Peníze se vám objeví v baťohu.
poplatek
Bankéř vám sdělí, že poplatek za vystavení směnky je 5000gp.
castka
Bankéř vám sdělí v jakých hodnotách se směnky vystavují.

Guilda

POKYN

EFEKT

.protektor
Aktivuje/deaktivuje vlastnost bojovníka v levelování guild.
.berserker
Aktivuje/deaktivuje vlastnost bojovníka v levelování guild.
.lecitel
Aktivuje/deaktivuje vlastnost mága v levelování guild.
.nicitel
Aktivuje/deaktivuje vlastnost mága v levelování guild.
.maxusvitum
Schopnost bojovníka od 3. lvl guild. Doplní jednou za 24 hodin (na 4. levelu jednou za 4 hodiny) jeho životy.
.maxusmanum
Schopnost mága od 3. lvl guild. Doplní jednou za 24 hodin (na 4. levelu jednou za 4 hodiny) jeho manu.
..falanga
Schopnost guildmastera guildy 4. levelu. Jemu a členům guildy v okolí 5 polí zvedne armor o 10 na 20 minut. Možno použít jednou za 4 hodiny.
.bariera
Schopnost guildmastera guildy 4. levelu. Jemu a členům guildy v okolí 5 polí udělí resist na dispel na dobu 3 minut. Možno použít jednou za 4 hodiny.

Města

POKYN

EFEKT

I resign from my town 1
Okamžité odhlášení z guldy, ať jsi kdekoliv.
.sprava_mest
Zobrazí herní menu s přehledem měst a jejich správy.
guards
Zavolá stráže na monstra, vrahy, útočníky a kriminálníky.

Najem osoby, ovládání pronajatých NPC či summonů nebo ochočených zvířat

POKYN

EFEKT

(jméno) come
Přivoláš NPC k sobě.
(jméno) follow
NPC následuje zvolenou postavu.
(jméno) drop
Odloží vše, co nese na zem.
(jméno) hire
Dozvíš se, kolik stojí nájem za jeden kelevarský den, pokd jde tedy vůbec najmout. Pokud následně položíš peníze, NPC zůstané pronajaté na tolik dní, kolik odpovídá zaplacené sumě.
(jméno) kill/(jméno) attack
Zaútočí na zvolené NPC nebo hráče.
(jméno) go
Přesun NPC na zvolené místo.
(jméno) stay
Přikáže zastavit na místě.
(jméno) stop
Ruší všechny předchozí příkazy (např. k hlídání).
(jméno) guard me
Přikáže hlídat mě a útočit na všechny, kdo zaútočí na mě.
(jméno) guard me
Přikáže hlídat mě a útočit na všechny, kdo zaútočí na mě.
(jméno) transfer
Převede NPC na zvoleného hráče.
(jméno) release
Propuštění na svobodu (pokud nejde o povoz, NPC zmizí).
.dragon_release
Propustí draka, kterého jste někde zapomněli.

Rizeni lode

POKYN

EFEKT

drop anchor
Spustí kotvu..
raise anchor
Vytáhne kotvu.
left
Pohne lodí doleva.
right
Pohne lodí doprava.
forward
Rozjede loď vpřed. Pokud použijete podruhé, loď zrychlí.
backward
Zpětný chod.
turn aroud
Otočí loď o 180 stupňů.
turn left/turn right
Otočí loď vlevo/vpravo.
stop
Zastaví loď.
.sbalit_lod
Zabalí loď zpět do deedu (mnusí být zaměřeno na vytažené prkno).

Povely pro najate NPC POKYN EFEKT (jméno) hire Dozvíte se, za kolik je NPC k pronajmutí za jeden kelevarský den. Poté na nej "hoďte" minimální částku za den, tím si jej najmete. Pro další dny si kupec bere mzdu z vybraných pěnez za prodané věci. A to do doby než mu úplně dojdou nebo ho propustíte. (jméno) status Zobrazí informace o tom, kolik má NPC gp na ruce a kolik má věcí k prodeji a na jak dlouho je najmut. (jméno) dismiss (jméno) release Propuštění ze služeb, zbylé peníze i věci, co má NPC u sebe se vám automaticky uloží do banky. (jméno) cash Vybere od NPC všechny peníze a ponechá mu pouze peníze na jeden kelevarský den. (jméno) cash xxx Vybere od NPC peníze v hodnotě xxx, pokud by mu po výběru nemělo zbýt na jeden kelevarský den, peníze nevydá. (jméno) buy (jméno) koupit (jméno) koupim Nákup. V případě že je itemů více (jsou stackovatelné) musíte před prodejem navolit POČET, systém hlídá za vás, zda-li jste nenastavili zboží za více peněz než sami máte a v takovém případě Vám obchod nepotvrdí. (jméno) sell (jméno) prodat (jméno) prodam Prodej. Nastavíte počet kolik chcete prodat. Zohledňuje kolik si majitel přeje vykoupit, kolik kusů máte a kolik má vendor peněz. (jméno) vykup (jméno) nakup (jméno) vykoupit Nastavení výkupu. Můžete nastavovat limit výkupu (celkový součet kolik se vykoupí), cenu, přidat položku k prodeji a zrušit prodej položky. (jméno) inventory (jméno) prodej (jméno) nabidka Můžete nastavit cenu prodeje, zrušit prodej a přidat položku k prodeji. (jméno) vykoupeno (jméno) koupeno (jméno) recieved Zde můžete přesunout vykoupenou věc od vendora k sobě. zakaz Objeví se Vám tabulka, kde můžete nastavovat Vašemu vendorovi zákaz obchodu s určitými lidmi/skupinami. .vezmi Pomocí tohoto příkazu můžete z najatého vendora sundávat oblečení. (Momentálně nefunguje)


Obchody POKYN EFEKT (jméno) buy Zobrazí nabídku zboží, které kupec nabízí (jméno) sell Zobrazí seznam zboží o které má kupec zájem Jsou to pouze věci, které máš ve svém inventáři (batohu).


Prikazy s teckou PŘÍKAZ EFEKT .AFK zapne tichý AFK mód... přeruší se opětovným napsáním příkazu, jakýmkoliv speechem, skillem, warmodem atd atd. .AFK 1/0 zapíná/vypíná normální AFK mód... .ANKETA Pod tímto příkazem můžete hlasovat o aktuální problematice. Dokud nezahlasujete, tak se Vám při každém spuštění hry napíše upozornění. .BANDAGESELF Vyhledá v batohu bandáže a použije na sebe. .EMAIL vas@email.cz Zapíše se Váš mail k Vašemu účtu, server Vám potom může posílat zprávy o případném smazání Vašeho účtu apod. .FLIP Změní orientaci předmětu (NPC) vzhledem k ose x nebo y. Vhodné, zařizujete-li si vlastní dům. .HUNGRY Zobrazí se informace, jak jste na tom s jídlem. .KARMA_LOCK Zamkne/odemkne stoupání vlastní karmy (poze v záporných hodnotách). .LAST Jste-li v ukazovacím módu (zaměřovací kruh) přepne váš výběr na předchozí výběr. .NOLORD Pokud je aktivována, sníží a zamkne fame tak, aby se Vám nekukazoval titul Lord/Lady. .PASSWORD xxx Okamžitá změna vašeho hesla k účtu, kde xxx je vaše nové heslo. .PRATELE (.FRIENDS nebo .PRITEL) Otevře seznam vašich přátel. (Máte-li se navzájem v seznamu uvidíte zda je přítel online) .PRETIZENI Použijte jste-li přetíženi a nemůžete se hnout. V batohu zaměřte věc jenž Vás tíží, spadne Vám k nohám. .PREVOD Pomáhá obnovit funkčnost itemů po přechodu na 56b. .RESIST Zobrazí aktuální resisty a bonusy postavy. .RESYNC Znovunačtení obrazovky. Používá se při problémech se zobrazením na obrazovce a v případě že vám chvíli po nalogování client (hra) padá. Doporučujeme použít okamžitě po nalogování se do hry. .REZAT (.REZ nebo .RIZNI) Rozčtvrtí vybranou mrtvolu. .SELF Jste-li v ukazovacím módu (zaměřovací kruh) přepnete se na sebe. .SUICIDE Sebevražda. POZN: Vypnuto .SUROVINY Ukazatel stavu itemů. Po zmáčknutá tlačítka "+" můžete přidat předmět, který chcete počítat. .TELE Teleportace kam ukážete na obrazovce, v případě, že mezi vámi a cílem není nějaká překážka a že na místě dopadu není antimagic (zákaz kouzlení). Potřebujete Knihu kouzel a reagenty.


Domovní příkazy POKYN EFEKT

 1. vzit

POZN: Vypnuto Umožní sebrat ve Vašem domě nezamknutý předmět, který za standartních okolností sebrat nelze.

 1. vyhod

POZN: Vypnuto Vyhodí nevítaného návštěvníka z domu.

 1. zamknout (#zamkni ) Uzamkne dekoraci k domu.
 2. odemknout (#odemkni) Odemkne dekoraci od domu.


Chat PŘÍKAZ EFEKT .chat Otevře nabídku chatu .chat text Odešle text ostatním chatujícím (Např: .chat To je ale dneska krásně co?). .gchat text Odešle text ostatním chatujícím ve Vaši guildě. .fchat text Odešle text ostatním chatujícím ve Vaši frakci. V případě, že v žádné frakci nejste, příkaz nic neudělá. .pchat jméno, text Odešle text hráči (Např: .pchat Josefina, máš moc hezké oči). .pchat jméno, block Zablokuje příjem zpráv od zvoleného hráče. .pchat jméno, unblock Odblokuje příjem zpráv od zvoleného hráče.

/ text Máte-li vytvořenou partu, odešle se jí text.